A mesedráma a pszichodrámából fejlődött tovább, gyerekek és felnőttek is igénybe vehetik. Így tehát mondhatjuk, hogy ez a kétféle önismereti módszer tulajdonképpen ugyanarról a tőről fakad.
Mivel a mesedrámáról előző cikkemben már írtam (illetve ezen az oldalon is olvashatsz róla), ebben a bejegyzésben főleg a pszichodrámát veszem górcső alá.
Pszichodráma
A pszichodráma módszerét Moreno dolgozta ki, Magyarországon pedig Mérei Ferenc honosította meg. A pszichodráma egy cselekvésorientált módszer, melynek középpontjában nem az egyén, hanem a csoport áll. A pszichodráma segít feltárni a tudattalanban rejlő élményeinket, felszínre hozza érzéseinket, elakadásainkat.
A pszichodráma módszere kognitív és emocionális szinten tud működni, és azáltal, hogy fizikai síkon is eljátszunk egy adott történetet a spontaneitás és a kreativitás segítségével, még erősebben hatást érhet el.
Fontos különbség a mesedráma és pszichodráma között, hogy utóbbinál van közönség: nem áll be mindenki. A mesedrámánál ilyen lehetőség nincs, mindenki szerepel, viszont kiválaszthatják, milyen szerepet éreznek közel magukhoz adott helyzetben (ez lehet passzív szerep is, pl. fa, levegő, víz stb.).
A foglalkozás során egy önként jelentkező aktuális élethelyzetét játszák újra. A főszereplő kiválasztja azokat a csoporttagokat, akiket szeretne egy-egy szerepbe helyezni. A végén megbeszélik, ki hogyan élte meg az adott szituációt.
A játék közben fontos szerepe van a mozgásnak és a testi érzeteknek. Ezek mind a tudatalattiból feljövő élményeket jelenítik meg fizikai síkon. Azáltal, hogy egy történést eljátszanak, az összes szereplő ráláthat saját életére, működési mechanizmusaira, és a végére megfogalmazódhat benne a saját életére vonatkozóan a megoldás vagy annak lépései. Mind a nézők, mind pedig a szereplők eljuthatnak egy katarzisélményig, ami erős motivációt adhat számukra a továbblépéshez.
Hol érdemes alkalmazni a pszichodrámát?
A pszichodráma számos területen alkalmazható, néhány példa:
– szervezetfejlesztés
– önismeret-fejlesztés
– közösségformálás
– oktatás
– képzés
Fontos, hogy pszhichodrámát csak szakember végezhet! Tehát szakképzett pszichoterapeuta vezethet pszichodráma csoportokat.
A családállítással semmiképp nem összekeverendő a pszichodráma! De ez egy következő cikk témája lesz.