Határhúzás a munkahelyen – Miért fontos, hogy magunkat válasszuk?

A nemet mondás, vagy mondhatjuk úgy is: határhúzás, nem csupán a magánéletben fontos, hanem munkahelyi környezetben is. Számos olyan helyzetben nem választjuk magunkat, amikor kellene, ennek következtében pedig kiégünk, elfásulunk. Az alábbi cikkben megmutatom, hogyan jelenhet meg a határhúzás a munkahelyen.

Határhúzás a munkahelyen – Miért olyan nehéz kiállni magunkért?

Ma már szerencsére egyre több cég kezd odafigyelni a dolgozók munka – magánélet egyensúlyára, de még mindig nem elegen. A munkavállalók többsége nem mer nemet mondani a túlórára, fél a munkahelye elvesztésétől vagy a főnök haragjától, pedig ha ezeken nem jut túl, annak hosszú távon komoly következményei lehetnek.

Sok vezető azt hiszi, hogy a beosztottai csak őt szolgálják, és hogy mindenkinek a munkahelye az első. A probléma ezzel csak az, hogy nem veszi emberszámba a dolgozót, és elvárja, hogy mindent alárendeljen a feladatainak.

Óva intek mindenkit attól, hogy ezt tegye!

Az is jellemző tapasztalat, hogy ha a munkahelyen elkezdünk határokat húzni, és finoman jelezni, hogy eddig és ne tovább, az visszatetszést kelthet a másik félben – de jó hír, hogy hozzá fog szokni! 🙂

Sajnos sokaknak már gyerekkori mintából fakad az, hogy mindig mindenre igent mondanak, mert jók akarnak maradni. Ezt aztán viszik magukkal a felnőttkorba is, és bűntudatot éreznek, amikor egyszer végre önmagukat választják a munka helyett.

De hogyan húzzunk határokat asszertíven?

Első lépésként érdemes azt tudatosítani, hogy mik a céljaink, mik a vágyaink, mire mondunk szívesen igent és mire nem. Enélkül a tudatosság nélkül nem fogjuk tudni gyakorolni a határhúzást.

Fontos látni, hogy mondhatunk nemet. Mondhatunk nemet a főnöknek, a kollégának, de az is lényeges, hogy ne csak egy odavetett negatív jelzés legyen ez, hanem tegyük hozzá az indokainkat is. Így sokkal könnyebben fogadják majd el tőlünk a nemleges választ.

Érdemes beépíteni bizonyos szokásrendszert, amely segít megtartani a határainkat. Például döntsük el, hogy felvesszük-e a telefont munkaidő után, válaszolunk-e e-mailekre este 18 óra után, válaszolunk-e minden hívásra azonnal, még akkor is, ha nem túl alkalmas.

Mi van akkor, ha vezető nem befogadó?

Természetesen olyan eset is létezik, amikor a vezetőség egyáltalán nem tartja tiszteletben a dolgozók határait, és nem is áll szándékukban másképp viselkedni. Nos, ez esetben mindenképp érdemes átgondolni, valóban ilyen munkahelyen szeretnénk-e dolgozni.

Ha úgy érzed, segítségre van szükséged a határhúzásban, keress bizalommal!

Topor Ágnes Coaching

Tetszik, amit olvastál? Mutasd meg másnak is!

Picture of Üdvözöllek, Topor Ágnes vagyok

Üdvözöllek, Topor Ágnes vagyok

coach, mesedráma vezető és hangterapeuta. Küldetésem, hogy egyre közelebb és közelebb kerülj céljaidhoz úgy, hogy menetközben is élj. Az élet élvezete az úton is van, nem csak a megérkezésben.

Én most már tiszta tekintettel látom, hogy milyen csodálatos volt azt az utat bejárni, és visszaemlékezni arra, honnan jöttem, és hol tartok most. Ehhez szükséges volt az elmúlt 10 év önismerete, blokkok oldása, más nézőpontból tekinteni a múltra.

Bővebben rólam

Legfrissebb cikkek

people management

Mi az a people management és miért fontos?

A people management, vagyis az emberek irányítása, a modern vállalatok egyik legfontosabb feladata. Ez a terület magában foglalja a munkavállalók toborzását, kiválasztását, képzését, fejlesztését, motiválását és megtartását.

Bővebben »
középvezetői satu

Mi az a középvezetői satu?

A középvezetői satu jelensége egyre inkább előtérbe kerül a 21. században a munkahelyeken. Ez a jelenség olyan helyzetekre vonatkozik, amikor a középvezetők két tűz közé kerülnek: egyrészt a felsővezetés elvárásai, másrészt a beosztottak igényei között kell egyensúlyozniuk.

Bővebben »
megoldásfókuszú coaching

Mi az a megoldásfókuszú coaching?

A megoldásfókuszú coaching egy olyan megközelítés, amely ahelyett, hogy a problémák gyökereit kutatná a múltban, inkább arra összpontosít, hogy milyen lépéseket lehet tenni a kívánt jövő elérése érdekében. Ez a pozitív, jövőorientált szemléletmód segít az embereknek, hogy felfedezzék belső erőforrásaikat és megtalálják a saját útjukat a változáshoz.

Bővebben »
nemet mondás

A nemet mondás művészete: hogyan mondjunk jól nemet?

A nemet mondás a legtöbb ember életében kritikus pont. Sok nehézség forrása, amikor mindenre igent mondunk, mert félünk attól, hogy mi lesz a reakció egy negatív válasz esetén. Az alábbi bejegyzésben megpróbálom neked megmutatni, miért fontos, hogy tudjunk nemet mondani, és hogyan lehet ezt jól csinálni.

Bővebben »
időgazdálkodás

Időgazdálkodás hatékonyan – tippek és tanácsok

A jó időmenedzsmentet sok ember számára nehéz kivitelezni, pedig egy számunkra megfelelő rendszerrel és beosztással rengeteg időt megspórolhatunk, és nem szakadnak a fejünkre a feladatok. Az alábbi bejegyzésben adok pár tippet ahhoz, hogy az időgazdálkodás hatékonyan valósuljon meg az életünkben.

Bővebben »
Iratkozz fel hírlevelemre, és értesítést kapsz legújabb blogbejegyzéseinkről!