A nemet mondás, vagy mondhatjuk úgy is: határhúzás, nem csupán a magánéletben fontos, hanem munkahelyi környezetben is. Számos olyan helyzetben nem választjuk magunkat, amikor kellene, ennek következtében pedig kiégünk, elfásulunk. Az alábbi cikkben megmutatom, hogyan jelenhet meg a határhúzás a munkahelyen.
Határhúzás a munkahelyen – Miért olyan nehéz kiállni magunkért?
Ma már szerencsére egyre több cég kezd odafigyelni a dolgozók munka – magánélet egyensúlyára, de még mindig nem elegen. A munkavállalók többsége nem mer nemet mondani a túlórára, fél a munkahelye elvesztésétől vagy a főnök haragjától, pedig ha ezeken nem jut túl, annak hosszú távon komoly következményei lehetnek.
Sok vezető azt hiszi, hogy a beosztottai csak őt szolgálják, és hogy mindenkinek a munkahelye az első. A probléma ezzel csak az, hogy nem veszi emberszámba a dolgozót, és elvárja, hogy mindent alárendeljen a feladatainak.
Óva intek mindenkit attól, hogy ezt tegye!
Az is jellemző tapasztalat, hogy ha a munkahelyen elkezdünk határokat húzni, és finoman jelezni, hogy eddig és ne tovább, az visszatetszést kelthet a másik félben – de jó hír, hogy hozzá fog szokni! 🙂
Sajnos sokaknak már gyerekkori mintából fakad az, hogy mindig mindenre igent mondanak, mert jók akarnak maradni. Ezt aztán viszik magukkal a felnőttkorba is, és bűntudatot éreznek, amikor egyszer végre önmagukat választják a munka helyett.
De hogyan húzzunk határokat asszertíven?
Első lépésként érdemes azt tudatosítani, hogy mik a céljaink, mik a vágyaink, mire mondunk szívesen igent és mire nem. Enélkül a tudatosság nélkül nem fogjuk tudni gyakorolni a határhúzást.
Fontos látni, hogy mondhatunk nemet. Mondhatunk nemet a főnöknek, a kollégának, de az is lényeges, hogy ne csak egy odavetett negatív jelzés legyen ez, hanem tegyük hozzá az indokainkat is. Így sokkal könnyebben fogadják majd el tőlünk a nemleges választ.
Érdemes beépíteni bizonyos szokásrendszert, amely segít megtartani a határainkat. Például döntsük el, hogy felvesszük-e a telefont munkaidő után, válaszolunk-e e-mailekre este 18 óra után, válaszolunk-e minden hívásra azonnal, még akkor is, ha nem túl alkalmas.
Mi van akkor, ha vezető nem befogadó?
Természetesen olyan eset is létezik, amikor a vezetőség egyáltalán nem tartja tiszteletben a dolgozók határait, és nem is áll szándékukban másképp viselkedni. Nos, ez esetben mindenképp érdemes átgondolni, valóban ilyen munkahelyen szeretnénk-e dolgozni.
Ha úgy érzed, segítségre van szükséged a határhúzásban, keress bizalommal!