Soft skill vs. hard skill: melyik miért fontos a 21. században?

Bizonyára sokszor hallottad már az alábbi kifejezéseket: soft skill, hard skill. De azt is tudod-e, melyik mire vonatkozik? Milyen készségeket takarnak az úgynevezett puha készségek (soft skillek), és mi van a kemény készségek (hard skillek) mögött?

Mit jelent a soft skill és a hard skill?

A soft skillek közé tartoznak azok az interperszonális készségek, kvalitások, amelyeket nem lehet egzakt módon megtanulni, és nem is mérhető tudást jelentenek. A puha készségek segítik a kommunikációt, az együttműködést, saját életünk vezetését. Ilyen készség mindenkiben rejtőzik, csak valakinél tudatos, valakinél pedig kevésbé, de ami fontos, hogy lehet és kell is fejleszteni!

Ilyen puha készség például a kreativitás, a kommunikációs készség, az empátia, az érzelmi intelligencia, a rugalmasság vagy az időmenedzsment.

A hard skillek mérhető tudást jelentenek, amelyek megtanulhatók, és a szakmai kompetenciánkat erősíthetjük vele. Ide tartoznak a ma oly népszerű digitális technológiák ismerete, nyelvtudás, pénzügyi ismeretek, valamint minden olyan tudás, ami például egy adott munkakör elvégzéséhez szükséges.

Hogyan fejleszthetők a soft skillek?

A soft skill fejlesztése többféle módszerrel is történhet. A legegyszerűbb, amikor a hétköznapi életben próbáljuk meg például a rugalmasságunkat és az alkalmazkodókészségünket tréningezni. Munkahelyi, baráti, családi viszonylatban tökéletesen meg lehet figyelni, hogyan reagálunk egy-egy szituációra, és ráláthatunk arra, mi az, amit másképp is csinálhatnánk.

Emellett tréningeken is kiválóan lehet ezeket a puha készségeket edzeni, fejleszteni. Tematikus tréningjeimen különböző technikákat mutatok meg, amelyeket a gyakorlatban is egyszerűen tudsz alkalmazni. Érdemes ezekre a készségekre egyfajta belső erőforrásként tekinteni, amelyek már benned vannak, csak felszínre kell hozni őket.

Mely készségek elengedhetetlenek a 21. században?

Hard skillek esetén az alábbiak nélkül manapság nem igazán lehetünk versenyképesek a piacon:

  • adatok elemzésének és értelmezésének készsége
  • stratégiai tervezés készsége
  • digitális ismeretek (pl. AI technológiák, szoftverek)
  • alapvető pénzügyi ismeretek

 

Az alábbi soft skillek pedig kimondottan nagy előnyt jelentenek ma, 2024-ben:

  • asszertív kommunikáció
  • empátia
  • hatékony konfliktuskezelés
  • megalapozott döntéshozatal
  • alkalmazkodóképesség
  • rugalmasság, mobilitás

 

Te milyen készségeket fedeztél fel magadban eddig? Van olyan, amiről úgy érzed, jó lenne fejleszteni? Ez esetben szeretettel várom a megkeresésedet! Segítek felfedezni a benned rejlő potenciált.

Topor Ágnes Coaching

Tetszik, amit olvastál? Mutasd meg másnak is!

Picture of Üdvözöllek, Topor Ágnes vagyok

Üdvözöllek, Topor Ágnes vagyok

coach, mesedráma vezető és hangterapeuta. Küldetésem, hogy egyre közelebb és közelebb kerülj céljaidhoz úgy, hogy menetközben is élj. Az élet élvezete az úton is van, nem csak a megérkezésben.

Én most már tiszta tekintettel látom, hogy milyen csodálatos volt azt az utat bejárni, és visszaemlékezni arra, honnan jöttem, és hol tartok most. Ehhez szükséges volt az elmúlt 10 év önismerete, blokkok oldása, más nézőpontból tekinteni a múltra.

Bővebben rólam

Legfrissebb cikkek

people management

Mi az a people management és miért fontos?

A people management, vagyis az emberek irányítása, a modern vállalatok egyik legfontosabb feladata. Ez a terület magában foglalja a munkavállalók toborzását, kiválasztását, képzését, fejlesztését, motiválását és megtartását.

Bővebben »
középvezetői satu

Mi az a középvezetői satu?

A középvezetői satu jelensége egyre inkább előtérbe kerül a 21. században a munkahelyeken. Ez a jelenség olyan helyzetekre vonatkozik, amikor a középvezetők két tűz közé kerülnek: egyrészt a felsővezetés elvárásai, másrészt a beosztottak igényei között kell egyensúlyozniuk.

Bővebben »
megoldásfókuszú coaching

Mi az a megoldásfókuszú coaching?

A megoldásfókuszú coaching egy olyan megközelítés, amely ahelyett, hogy a problémák gyökereit kutatná a múltban, inkább arra összpontosít, hogy milyen lépéseket lehet tenni a kívánt jövő elérése érdekében. Ez a pozitív, jövőorientált szemléletmód segít az embereknek, hogy felfedezzék belső erőforrásaikat és megtalálják a saját útjukat a változáshoz.

Bővebben »
nemet mondás

A nemet mondás művészete: hogyan mondjunk jól nemet?

A nemet mondás a legtöbb ember életében kritikus pont. Sok nehézség forrása, amikor mindenre igent mondunk, mert félünk attól, hogy mi lesz a reakció egy negatív válasz esetén. Az alábbi bejegyzésben megpróbálom neked megmutatni, miért fontos, hogy tudjunk nemet mondani, és hogyan lehet ezt jól csinálni.

Bővebben »
időgazdálkodás

Időgazdálkodás hatékonyan – tippek és tanácsok

A jó időmenedzsmentet sok ember számára nehéz kivitelezni, pedig egy számunkra megfelelő rendszerrel és beosztással rengeteg időt megspórolhatunk, és nem szakadnak a fejünkre a feladatok. Az alábbi bejegyzésben adok pár tippet ahhoz, hogy az időgazdálkodás hatékonyan valósuljon meg az életünkben.

Bővebben »
Iratkozz fel hírlevelemre, és értesítést kapsz legújabb blogbejegyzéseinkről!