Az asszertív kommunikáció tréning során elsajátítjuk azokat a technikákat, amelyekkel hatékonyabbá és erőszakmentessé tehetjük megnyilvánulásainkat, viselkedésünket. Az asszertivitás egyik fontos alapja az énközlések használata és a saját, illetve mások érzéseinek tudatosítása és elfogadása. Megtanuljuk önmagunkat határozottan, de asszertíven képviselni, kifejezni és másokhoz kapcsolódni.
Mit jelent az asszertivitás és az asszertív kommunikáció?
Az asszertivitás legtömörebb fogalma: “Saját magam képviselete oly módon, hogy közben a másik fél érdekeit is tiszteletben tartom.”
Az asszertivitás azt jelenti, hogy úgy vagy jelen egy nehéz szituációban, hogy én-közlésekkel reagálsz, nem minősíted a beszédpartnert, hanem elfogadod olyannak, amilyen.
Az asszertív kommunikáció 3 alappilléren nyugszik:
- önérvényesítés én-közlésekkel
- értő figyelem a másik felé
- önismeret
Én-közlések: önérvényesítés
Az én-közlések segítenek a nyugodt kommunikációban, mivel csakis önmagadra vonatkoztatva nyilvánulsz meg. Ezáltal nem bántod meg a másik embert, nem kezdesz el vádaskodni, mutogatni. Az én-közléseknek problémamegoldó szerepük van: a saját érzéseidről, megéléseidről beszélsz az adott helyzetben.
Értő figyelem
Az én-közlések mellett nagyon fontos, hogy figyelj a másik emberre! Próbáld megérteni, hallgasd végig őt is, és a végén vond le a konzekvenciát – természetesen asszertív módon. Érdemes kihangosítani a beszédpartner mondatait, amely szintén segíti megteremteni az asszertív teret.
Önismeret
Az önismeret ahhoz szükséges, hogy felismerd a helyzetet, amiben vagy, és hogy el tudd dönteni, hogyan reagálsz. Felelősséget vállalsz a kimondott szavaidért, ha pedig úgy érzed, nem tudsz elég asszertíven kommunikálni, akkor gyakorolsz, esetleg részt veszel egy tréningen.
Felnőttképzési nyilvántartási szám: B/2023/000185