Bár sokaknak úgy tűnhet, hogy egy vezető nem lehet igazán magányos, hisz állandóan tárgyal, emberekkel tart kapcsolatot, vezeti a részlegét, valójában rendkívül magányos pozícióról van szó. A vezetői magány egyre több magasabb beosztású személyt érint, amelynek hosszú távon kiégés és akár még depresszió is lehet az eredménye, ezért nagyon fontos ezzel foglalkozni.
Mit jelent a vezetői magány?
A vezetői magány egy olyan érzelmi állapot, amelyben a vezető beosztású személy magas fokú magányosságot él meg. Bármilyen vezetői szint érintett lehet, nem csak a felsővezetők. Ezt az érzést frusztráció, stressz, döntésképtelenség, feszültség kíséri, amely nehezítheti a munkahelyen és a magánéletben történő helytállást.
Egy összetett problémáról van tehát szó, amely a teljes szervezetre kihat, hisz ha a vezető (vagy vezetők) nincs jól és nem képes megfontolt döntéseket hozni, az károsan befolyásolhatja a cég működését.
Sok vezető úgy érzi, hogy egyedül kell megbirkóznia a felelősséggel, és nem delegálja a feladatokat, nem kér segítséget. Ez csak növeli a magányosságot. Természetesen nem lehet elmenni amellett sem, hogy sokszor a külvilág is erős nyomást gyakorol a vezetőre, és különböző fokú elvárásokat támasztanak felé.
Az is előfordul, hogy a vezető izolálja magát a többi kollégától, ami szintén erősíti a nehéz érzéseket. Ráadásul ha nem is akarja kiadni a keze közül a feladatokat, mert úgy érzi, csak ő tudja jól csinálni, az hamar egy hatalmaskodó vezetést fog eredményezni, ami már mikroszinteken is súlyos problémákat okozhat.
Hogyan segíthet a coaching?
A coaching, kifejezetten a business coaching a hasonló vezetői nehézségek megoldására kiváló módszer. Attól függően, hogy milyen vezetői szintről beszélünk, megkülönböztetünk felsővezetői (executive) és középvezetői coachingot.
A business coaching abban segít, hogy rálássunk a jelenlegi helyzetünkre, és megfogalmazzuk azokat a célokat, amelyek ebből a helyzetből kivezetnek. A coach olyan kérdésekkel segíti ezt a belső munkát, amelyek rávilágítanak az elakadásokra. A megoldást minden esetben magunkban fogjuk megtalálni, de a coach szelíd iránymutatásával könnyebben fedezzük ezt fel.
A business coaching mindig személyre szabott, egyéni folyamat, amelyben objektív visszajelzéseket kap a kliens. A magányosságon már maga a tény is sokat tud lendíteni, hogy van valaki, akivel a vezető beszélgethet a megéléseiről.
Az önfejlesztés elengedhetetlen egy vezető beosztásban dolgozó munkatárs esetében, a business coaching pedig segíthet, hogy az önismeret fejlesztésén keresztül hatékonyabban küzdjenek meg a mindennapi nehézségekkel szervezeten belül és kívül is.
Ha te is vezetői magánnyal küzdesz, vedd fel velem a kapcsolatot, és találjuk meg közösen a megoldást!