A vezetői magány: hogyan segíthet a coaching?

Bár sokaknak úgy tűnhet, hogy egy vezető nem lehet igazán magányos, hisz állandóan tárgyal, emberekkel tart kapcsolatot, vezeti a részlegét, valójában rendkívül magányos pozícióról van szó. A vezetői magány egyre több magasabb beosztású személyt érint, amelynek hosszú távon kiégés és akár még depresszió is lehet az eredménye, ezért nagyon fontos ezzel foglalkozni.

Mit jelent a vezetői magány?

A vezetői magány egy olyan érzelmi állapot, amelyben a vezető beosztású személy magas fokú magányosságot él meg. Bármilyen vezetői szint érintett lehet, nem csak a felsővezetők. Ezt az érzést frusztráció, stressz, döntésképtelenség, feszültség kíséri, amely nehezítheti a munkahelyen és a magánéletben történő helytállást. 

Egy összetett problémáról van tehát szó, amely a teljes szervezetre kihat, hisz ha a vezető (vagy vezetők) nincs jól és nem képes megfontolt döntéseket hozni, az károsan befolyásolhatja a cég működését.

Sok vezető úgy érzi, hogy egyedül kell megbirkóznia a felelősséggel, és nem delegálja a feladatokat, nem kér segítséget. Ez csak növeli a magányosságot. Természetesen nem lehet elmenni amellett sem, hogy sokszor a külvilág is erős nyomást gyakorol a vezetőre, és különböző fokú elvárásokat támasztanak felé. 

Az is előfordul, hogy a vezető izolálja magát a többi kollégától, ami szintén erősíti a nehéz érzéseket. Ráadásul ha nem is akarja kiadni a keze közül a feladatokat, mert úgy érzi, csak ő tudja jól csinálni, az hamar egy hatalmaskodó vezetést fog eredményezni, ami már mikroszinteken is súlyos problémákat okozhat.

Hogyan segíthet a coaching?

A coaching, kifejezetten a business coaching a hasonló vezetői nehézségek megoldására kiváló módszer. Attól függően, hogy milyen vezetői szintről beszélünk, megkülönböztetünk felsővezetői (executive) és középvezetői coachingot.

A business coaching abban segít, hogy rálássunk a jelenlegi helyzetünkre, és megfogalmazzuk azokat a célokat, amelyek ebből a helyzetből kivezetnek. A coach olyan kérdésekkel segíti ezt a belső munkát, amelyek rávilágítanak az elakadásokra. A megoldást minden esetben magunkban fogjuk megtalálni, de a coach szelíd iránymutatásával könnyebben fedezzük ezt fel.

A business coaching mindig személyre szabott, egyéni folyamat, amelyben objektív visszajelzéseket kap a kliens. A magányosságon már maga a tény is sokat tud lendíteni, hogy van valaki, akivel a vezető beszélgethet a megéléseiről. 

Az önfejlesztés elengedhetetlen egy vezető beosztásban dolgozó munkatárs esetében, a business coaching pedig segíthet, hogy az önismeret fejlesztésén keresztül hatékonyabban küzdjenek meg a mindennapi nehézségekkel szervezeten belül és kívül is. 

Ha te is vezetői magánnyal küzdesz, vedd fel velem a kapcsolatot, és találjuk meg közösen a megoldást! 

Topor Ágnes Coaching

Tetszik, amit olvastál? Mutasd meg másnak is!

Picture of Üdvözöllek, Topor Ágnes vagyok

Üdvözöllek, Topor Ágnes vagyok

coach, mesedráma vezető és hangterapeuta. Küldetésem, hogy egyre közelebb és közelebb kerülj céljaidhoz úgy, hogy menetközben is élj. Az élet élvezete az úton is van, nem csak a megérkezésben.

Én most már tiszta tekintettel látom, hogy milyen csodálatos volt azt az utat bejárni, és visszaemlékezni arra, honnan jöttem, és hol tartok most. Ehhez szükséges volt az elmúlt 10 év önismerete, blokkok oldása, más nézőpontból tekinteni a múltra.

Bővebben rólam

Legfrissebb cikkek

people management

Mi az a people management és miért fontos?

A people management, vagyis az emberek irányítása, a modern vállalatok egyik legfontosabb feladata. Ez a terület magában foglalja a munkavállalók toborzását, kiválasztását, képzését, fejlesztését, motiválását és megtartását.

Bővebben »
középvezetői satu

Mi az a középvezetői satu?

A középvezetői satu jelensége egyre inkább előtérbe kerül a 21. században a munkahelyeken. Ez a jelenség olyan helyzetekre vonatkozik, amikor a középvezetők két tűz közé kerülnek: egyrészt a felsővezetés elvárásai, másrészt a beosztottak igényei között kell egyensúlyozniuk.

Bővebben »
megoldásfókuszú coaching

Mi az a megoldásfókuszú coaching?

A megoldásfókuszú coaching egy olyan megközelítés, amely ahelyett, hogy a problémák gyökereit kutatná a múltban, inkább arra összpontosít, hogy milyen lépéseket lehet tenni a kívánt jövő elérése érdekében. Ez a pozitív, jövőorientált szemléletmód segít az embereknek, hogy felfedezzék belső erőforrásaikat és megtalálják a saját útjukat a változáshoz.

Bővebben »
nemet mondás

A nemet mondás művészete: hogyan mondjunk jól nemet?

A nemet mondás a legtöbb ember életében kritikus pont. Sok nehézség forrása, amikor mindenre igent mondunk, mert félünk attól, hogy mi lesz a reakció egy negatív válasz esetén. Az alábbi bejegyzésben megpróbálom neked megmutatni, miért fontos, hogy tudjunk nemet mondani, és hogyan lehet ezt jól csinálni.

Bővebben »
Iratkozz fel hírlevelemre, és értesítést kapsz legújabb blogbejegyzéseinkről!