A következő bejegyzésben szeretnék néhány tévhitet eloszlatni a coaching és pszichológia témakörben. Sokan nincsenek tisztában a felelősségi körökkel, vagy egyáltalán azzal, hogy mit is csinál egy coach, mitől lehet más, mint egy pszichológus. Tarts velem, és a cikk végére neked is tisztább lesz, melyikre lehet neked személy szerint szükséged!
Coaching és pszichológia
Nagyon gyakran összemossák a coach és a pszichológus munkáját, pedig ha nem vagyunk tisztában a különbségekkel, akár rossz szakemberhez is kerülhetünk. A pszichológus és a coach teljesen különböző szakma, eltérő képzettséget kíván, és teljesen más módszerekkel is dolgozik. Abban azonosak, hogy mindkettő a segítő szakmák közé tartozik.
Mégis mit csinál egy coach?
A coachok általában szakképzett szakemberek, akik között többen nemzetközi coach minősítéssel is rendelkeznek. Mielőtt coachot választunk, mindenképp érdemes utánanézni, milyen képzettséggel és tapasztalattal rendelkezik az, akihez menni szeretnénk.
A coaching témaköre behatároltabb a pszichológusénál. A coach ugyanis traumafeldolgozással vagy gyászterápiával nem foglalkozik. Általában gyorsabb a folyamat, és többnyire valamilyen jelenbeli elakadásra nyújthat segítséget, ami párkapcsolat, önismeret, életmódváltás, időmenedzsment vagy önbizalom növelése területen jelenik meg. Általában van egy kijelölt cél is, aminek a megvalósítása felé halad a klienssel.
A coachingon belül is többféle területet lehet megkülönböztetni:
- Life coaching: mindennapi élet, párkapcsolatok, önfejlesztés, munkahely
- Business coaching: munkahelyi stresszkezelés, vállalkozásvezetés, vállalkozás fejlesztése/önfejlesztés, karrier
- Executive coaching: felsővezetők, vezetők coachingja
- Csoportos coaching: csoportban történő coaching egy témában
- Kid’s skills: coaching gyerekeknek
A coaching során nem vájkálunk a múltban, és a fő kérdés mindig az, hogy HOGYAN tudunk változtatni a jelenlegi helyzeten, mit tehetünk azért, hogy az életünk hatékonyabban működjön.
Mit NEM tesz egy coach?
Természetesen nem ír fel gyógyszert, hisz nem teheti, nincs hozzá jogosultsága, és kizárólag pszichésen, mentálisan egészséges kliensekkel foglalkozhat. Emellett nem diagnosztizál és ismeri a határait.
Mi a helyzet a pszichológussal?
A pszichológus bölcsészettudományi diplomával rendelkezik, és ha szakpszichológus szeretne lenni, tovább kell képeznie magát. Fontos tudni, hogy az okleveles pszichológus keze is meg van kötve a témaköröket tekintve, tehát ő még csak mentálisan egészséges személyeket kezelhet. Ennél feljebb lévő lépcső a klinikai szakpszichológus, és a csúcsok csúcsa a pszichoterapeuta.
Hogyan döntsünk?
Ha olyan elakadást tapasztalunk magunkon, ami már az általános lelki állapotunkat is erőteljesen befolyásolja (gyász, trauma), érdemes inkább pszichológushoz fordulni. Ha munkahelyi nehézséget élünk meg vagy önismeretünket szeretnénk fejleszteni, a coach lehet a jobb választás. A coach és a pszichológus is tovább fog minket küldeni, amennyiben úgy látja, hogy a probléma az ő hatáskörén túlmegy.
Ha úgy érzed, a segítségedre lehetek, jöhetsz hozzám life coachingra, business coachingra és team coachingra is.