Mit jelent a spiritualitás valójában?

A hétköznapi életben sokszor elcsépelt fogalomként használják a spiritualitás kifejezést. A különböző rövidítések, mint például a spiri, negatív irányba befolyásolják a szó és jelentésének, esszenciájának megítélést, ezért úgy gondoltam, tiszta vizet öntök a pohárba. Megmutatom, mit is jelent igazából spirituálisnak lenni.

A spiritualitás mint fogalom

Maga a szó a latin spiritus kifejezésből származik, melynek jelentése: lélek, jellem. A spiritualitás tehát a lélek és az egyénen túlmutató természetfeletti erők alapján értelmezhető. A transzcendens tapasztalatok, megélések mindenkiben ott vannak, azonban sokan elnyomják, nem akarnak hinni benne.

A spiritualitás egy olyan egyetemes rendezőelv, ami alapján az élet működik. Ebbe beleillenek az ember egyéni tettei, gondolatai, tudata és a lelki működései. Tehát hiába mondja valaki, hogy ő nem spirituális, valójában mindenki az, hisz mindannyian lélekkel rendelkezünk. Akinek pedig lelke van, az spirituális.

Ez nem beállítottságtól függ, hanem eleve így találta ki az Élet, Univerzum, nevezzük bárminek.

Hogyan működik?

A spiritualitás csak van. Létezik a maga valójában. Általában valamilyen nagyobb történés, netán trauma váltja ki, hogy az ember egyszer csak elkezd a magasabb szférák felé tudatosan fordulni. De természetesen vannak olyanok is, akik már elég korán elkezdenek kapcsolatot kialakítani legmélyebb önvalójukkal és egy felsőbb erővel.

A kapcsolatot különböző módokon is megerősítheti: imával, meditációval, jógával, rituálékkal. A spirituális tanok kötődhetnek vallásokhoz, filozófiai irányzatokhoz, de valójában már önmagában az spirituális, ha önmagunk felfedezésére indulunk.

Ráébredni, hogy van fölöttünk egy kozmikus erő, hogy van az embernél nagyobb létező, csodálatos tapasztalásokat hozhat. Ez a fajta lelki fejlődés életünk végéig is tarthat, de egy olyan utat jelent, amelyet senki nem spórolhat meg életének egy pontján. 

A spirituális ébredéskor az ember többféle kérdést is feltesz magának:

  • Ki vagyok én?
  • Miért vagyok itt?
  • Mi az értelme a létezésemnek?
  • Mi történik a halál után? 

Ezekre a kérdésekre a választ az úton találja meg, amelyhez lelki segítő (vagy mentor) segítségét is igénybe veheti.

Hogyan és miben segíthet a spiritualitás?

Segíthet felismerni az összefüggéseket, közelebb kerülni önmagunkhoz, elérhetővé válik általa a belső béke és nyugalom. A világot más szemszögből, elfogadásból és megengedésből kezdjük el szemlélni, és rájövünk, hogy igazi otthonunkat a lelki síkon találjuk meg, nem az anyagi dimenzióban. 

A különböző gyakorlatok (mint az ima vagy a meditáció) segíthetik a hétköznapok stresszét csökkenteni, ezáltal az általános egészség is fenntartható. A tudatosan spirituális élet támogatja a személyes fejlődést, változik az értékrend, és egyre könnyebbé válik a nehezebb élethelyzetek megoldása.

A spiritualitást érdemes gyakorolni és beépíteni a mindennapjainkba, hogy kiegyensúlyozottabb életet élhessünk, és ezáltal a világot is gyógyítsuk. Ez az aktuális fejlődési szinttől függően többféle gyakorlat, módszer is lehet.

Ha téged is érdekel saját spirituális fejlődésed, vagy kíváncsi vagy, hol tartasz ebben a folyamatban, keress bizalommal! Számos módszerrel tudlak támogatni.

Tetszik, amit olvastál? Mutasd meg másnak is!

Picture of Üdvözöllek, Topor Ágnes vagyok

Üdvözöllek, Topor Ágnes vagyok

coach, mesedráma vezető és hangterapeuta. Küldetésem, hogy egyre közelebb és közelebb kerülj céljaidhoz úgy, hogy menetközben is élj. Az élet élvezete az úton is van, nem csak a megérkezésben.

Én most már tiszta tekintettel látom, hogy milyen csodálatos volt azt az utat bejárni, és visszaemlékezni arra, honnan jöttem, és hol tartok most. Ehhez szükséges volt az elmúlt 10 év önismerete, blokkok oldása, más nézőpontból tekinteni a múltra.

Bővebben rólam

Legfrissebb cikkek

people management

Mi az a people management és miért fontos?

A people management, vagyis az emberek irányítása, a modern vállalatok egyik legfontosabb feladata. Ez a terület magában foglalja a munkavállalók toborzását, kiválasztását, képzését, fejlesztését, motiválását és megtartását.

Bővebben »
középvezetői satu

Mi az a középvezetői satu?

A középvezetői satu jelensége egyre inkább előtérbe kerül a 21. században a munkahelyeken. Ez a jelenség olyan helyzetekre vonatkozik, amikor a középvezetők két tűz közé kerülnek: egyrészt a felsővezetés elvárásai, másrészt a beosztottak igényei között kell egyensúlyozniuk.

Bővebben »
megoldásfókuszú coaching

Mi az a megoldásfókuszú coaching?

A megoldásfókuszú coaching egy olyan megközelítés, amely ahelyett, hogy a problémák gyökereit kutatná a múltban, inkább arra összpontosít, hogy milyen lépéseket lehet tenni a kívánt jövő elérése érdekében. Ez a pozitív, jövőorientált szemléletmód segít az embereknek, hogy felfedezzék belső erőforrásaikat és megtalálják a saját útjukat a változáshoz.

Bővebben »
nemet mondás

A nemet mondás művészete: hogyan mondjunk jól nemet?

A nemet mondás a legtöbb ember életében kritikus pont. Sok nehézség forrása, amikor mindenre igent mondunk, mert félünk attól, hogy mi lesz a reakció egy negatív válasz esetén. Az alábbi bejegyzésben megpróbálom neked megmutatni, miért fontos, hogy tudjunk nemet mondani, és hogyan lehet ezt jól csinálni.

Bővebben »
Iratkozz fel hírlevelemre, és értesítést kapsz legújabb blogbejegyzéseinkről!