A nemet mondás a legtöbb ember életében kritikus pont. Sok nehézség forrása, amikor mindenre igent mondunk, mert félünk attól, hogy mi lesz a reakció egy negatív válasz esetén. Az alábbi bejegyzésben megpróbálom neked megmutatni, miért fontos, hogy tudjunk nemet mondani, és hogyan lehet ezt jól csinálni.
Nemet mondás: miért okoz ekkora problémát ez az egyetlen szó?
Gyerekként legtöbben azt hallják, hogy legyenek jók, udvariasak, és ne dacoljanak a felnőttekkel. A nem-et sokszor ehhez a gyerekkori dachoz kötjük, emiatt még felnőttként is rosszul érezzük magunkat, ha valamire nemet mondunk – vagy inkább mondanánk szívünk szerint.
A nemet mondás rengeteg félelemmel jár: félünk attól, hogy majd nem kedvelnek minket, hogy megsértődnek ránk, hogy elhagynak, hogy egyedül maradunk. Ez utóbbi evolúciós félelem, hisz társas lények vagyunk, és igyekszünk rugalmasan alkalmazkodni annak érdekében, hogy megőrizzük a békét.
Azonban ha önmagunkra soha nem mondunk igent, az hosszú távon stresszhez és egyéb egészségügyi problémákhoz is vezethet. A lelkünket ugyanis nem tudjuk becsapni. Ő testi szinten jelezni fogja, ha itt az ideje végre magunkat választani.
Honnan tudhatjuk, mikor kell nemet mondani?
Ha az alábbi eseteket te is tapasztalod, akkor nagyon valószínű, hogy nehézséged van a nemet mondással:
- gyakran van bűntudatod, amikor nemet mondasz vagy szeretnél nemet mondani
- akkor is igent mondasz, amikor számodra az adott dolog kényelmetlenséget okoz
- csak azért mondasz igent, mert nem akarod megbántani a másikat, és levennéd róla a terhet
Hogyan lehet jól nemet mondani?
A nemet mondásnál nagyon fontos szempont az, hogy mi vagyunk az elsők önmagunk számára. Ha én jól vagyok, csak akkor tudok másnak is adni magamból. Egy nagyon egyszerű példával élve: ha a repülőgépen probléma adódik, magamra kell először feltenni az oxigénmaszkot, csak utána tudok másnak is segíteni.
Akkor tudunk önmagunkkal igazán harmóniába kerülni, ha hallgatunk a belső hangra. Tiszteljük meg a lelkünket és a testünket is azzal, hogy amikor valamire nagyon nemet szeretnénk mondani, akkor azt tesszük – függetlenül attól, hogy a másik fél mit fog ehhez szólni. Mi nem vagyunk felelősek az ő reakciójáért, a sajátunkért ellenben igen.
David. L. Cooperrider és Diana Whitney a Hogyan kritizáljunk? című könyv szerzői nagyon érzékletesen mutatják be azt, hogy milyen módon tudunk úgy nemet mondani (reagálni), hogy az ne legyen bántó szándékú. Sajnos – személyes vélemény – a cím nem túl szerencsés fordítás, inkább gondoljunk a kritizálás helyett reagálásra.
Ők alapvetően két típusú reakciót különböztetnek meg:
– építő
– romboló
Az építő reakcióba az alábbi két választás tartozik:
– Nem, mert…
– Igen, és…
Nemet mondás esetén érdemes mindig megindokolni, hogy miért mondunk nemet valamire. Ezzel a másik felet is megtiszteljük, hisz nem csak egy odavetett választ fog kapni. Ha pedig valamibe beleegyezünk, de közben szeretnénk feltételeket is szabni, akkor érdemes az igen után és-sel bevezetni a további információt. Így sokkal kellemesebb hatású lesz a reakciónk.
Romboló reakciónak minősül, amikor csak szimplán annyit mondunk, hogy nem!, de az is, amikor az igen, de… kezdettel indítjuk a választ. A de szócskával ugyanis tulajdonképpen töröljük az előtte álló igenünket.
Miért fontos a “nem”?
- Mert megtanít határokat szabni.
- Mert segít önmagunkhoz kapcsolódni.
- Mert energiát és időt szabadít fel nekünk.
- Mert lépésről lépésre csökkenti a bűntudatunkat.
Ha úgy érzed, neked is gondot okoz nemet mondani vagy határokat húzni, soft skill tréningjeim között erre vonatkozóan is találsz információt.