Mese, mese mátka – a meseterápia és a mesedráma különbségéről

A meseterápia és a mesedráma is mesékkel dolgozik: mindkét típus gyerekeknek és felnőtteknek is ideális önismereti módszer, azonban én ebben a cikkben kimondottan felnőttekre vonatkozóan írok róla – mivel mesedrámát csak felnőtteknek tartok.

Meseterápia

A meseterápia az irodalomterápia és a művészetterápia egyik ága, amely során mesékkel dolgozunk. A mesék szimbólukkal teli nyelvükön a valós életben is megjelenő nehézségeket, örömöket jelenítik meg, melyek mindannyiunk életét végigkísérik. A meseterápia segít megküzdési stratégiánkat megtalálni önmagunkban, felfedezni hozott mintáinkat és a mesék útján járva bizonyosságra lelni az életben. 

A meseterápiás foglalkozások során egy-egy mese történetének, szimbólumainak üzenetével foglalkozunk; megnézzük, melyik csoporttagban milyen érzések, gondolatok jelentek meg, és ezt különböző módszerekkel dolgozzuk fel. A meseterápia történhet egyénileg is, ekkor csak a meseterapeuta és a kliens dolgoznak egy mesén.

Mesedráma

A mesedráma tulajdonképpen a meseterápia eszköztárával dolgozik, azzal a különbséggel, hogy a pszichodráma jelenti a foglalkozások alapját. Tehát kevésbé beszélgetünk a mesékről és velük kapcsolatos megéléseinkről, inkább eljátszuk a történetet. Ahogy a mesehős cselekszik, úgy mi magunk is tevékeny részesei leszünk a folyamatnak. Mesehősökké, sárkányokká, törpékké válhatunk, és a szereplők kapcsolódásai mentén saját működésünkre is ráláthatunk. 

A mesedráma során minden résztvevőnek jut egy szerep (ez lehet egy fa, napsugár, víz stb.), ezért ez csak csoportban működik. Nem szabad összekeverni a családállítással! Ott fentről érkező információk alapján viselkednek a csoporttagok egy család története mentén, és nem feltétlenül áll be minden segítő. A mesedrámában egy felolvasott mesét játszunk el.

A foglalkozások elején itt is felmérjük, ki mivel érkezett, majd a mese felolvasása után a csoporttagok kiválasztják, melyik szereplő bőrébe szeretnének bújni. Ezután történik a hallott mese újraértelmezése, eljátszása. A végén megbeszéljük, kinek milyen élmény volt az adott szereplő életébe belelátni, milyen érzések bukkantak fel, és milyen – önmagunk számára megfogalmazott – üzenettel tér haza.

A meseterápia és mesedráma tehát szorosan összekapcsolódik, teljesen nem elválasztható – a különbség csupán a mesék feldolgozásának módjában rejlik.

Mesék útján

A mesék évezredek óta részét képezik az életünknek, mégis manapság hajlamosak vagyunk megfeledkezni valódi segítő, gyógyító erejéről. A mesék eredetileg felnőtteknek szóltak, csupán az utóbbi évszázadokban mozdult el a gyerekek irányába és nyert náluk szinte kizárólagosságot. Holott mesékre mindannyiunknak szüksége van, hisz világunkat képezik le, életünk történéseinek feldolgozásában, kreatív megoldásaink felfedezésében segítenek.

A mesedrámáról bővebben az oldalon olvashatsz.

Tetszik, amit olvastál? Mutasd meg másnak is!

Picture of Üdvözöllek, Topor Ágnes vagyok

Üdvözöllek, Topor Ágnes vagyok

coach, mesedráma vezető és hangterapeuta. Küldetésem, hogy egyre közelebb és közelebb kerülj céljaidhoz úgy, hogy menetközben is élj. Az élet élvezete az úton is van, nem csak a megérkezésben.

Én most már tiszta tekintettel látom, hogy milyen csodálatos volt azt az utat bejárni, és visszaemlékezni arra, honnan jöttem, és hol tartok most. Ehhez szükséges volt az elmúlt 10 év önismerete, blokkok oldása, más nézőpontból tekinteni a múltra.

Bővebben rólam

Legfrissebb cikkek

people management

Mi az a people management és miért fontos?

A people management, vagyis az emberek irányítása, a modern vállalatok egyik legfontosabb feladata. Ez a terület magában foglalja a munkavállalók toborzását, kiválasztását, képzését, fejlesztését, motiválását és megtartását.

Bővebben »
középvezetői satu

Mi az a középvezetői satu?

A középvezetői satu jelensége egyre inkább előtérbe kerül a 21. században a munkahelyeken. Ez a jelenség olyan helyzetekre vonatkozik, amikor a középvezetők két tűz közé kerülnek: egyrészt a felsővezetés elvárásai, másrészt a beosztottak igényei között kell egyensúlyozniuk.

Bővebben »
megoldásfókuszú coaching

Mi az a megoldásfókuszú coaching?

A megoldásfókuszú coaching egy olyan megközelítés, amely ahelyett, hogy a problémák gyökereit kutatná a múltban, inkább arra összpontosít, hogy milyen lépéseket lehet tenni a kívánt jövő elérése érdekében. Ez a pozitív, jövőorientált szemléletmód segít az embereknek, hogy felfedezzék belső erőforrásaikat és megtalálják a saját útjukat a változáshoz.

Bővebben »
nemet mondás

A nemet mondás művészete: hogyan mondjunk jól nemet?

A nemet mondás a legtöbb ember életében kritikus pont. Sok nehézség forrása, amikor mindenre igent mondunk, mert félünk attól, hogy mi lesz a reakció egy negatív válasz esetén. Az alábbi bejegyzésben megpróbálom neked megmutatni, miért fontos, hogy tudjunk nemet mondani, és hogyan lehet ezt jól csinálni.

Bővebben »
Iratkozz fel hírlevelemre, és értesítést kapsz legújabb blogbejegyzéseinkről!