A pszichodrámáról az előző bejegyzésemben már ejtettem szót, ahogy arról is, hogy némi hasonlóság is felfedezhető közte és a családállítás között. Azonban nagyon fontos hozzátenni, hogy ez a kettő teljesen más! Az alábbi cikkben a főbb különbségeket és hasonlóságokat fogom bemutatni.
Mi az a családállítás?
Első körben nézzünk rá arra, hogy pontosan mit is jelent a családállítás, és hogyan dolgozik.
A családállítás módszerét Bert Hellingernek köszönhetjük, aki a 80-as évek második felében kezdte el kidolgozni. Számos olyan klienssel találkozott, akiknek a mentális, lelki vagy épp fizikális panaszait nem lehetett csupán saját életükre vonatkoztatva megérteni, sokkal inkább a családra és generációkra kiterjedt formában. Hellinger rájött, hogy létezik egy olyan energiamező (vagy más néven morfogenetikus mező), amely tárolja a család és a felmenők minden traumáját, érzéseit, megéléseit, tehát egyfajta mintázatként léteznek és adódnak tovább.
A morfogenetikus mezőben létező jelenségek sérülhetnek, amelyek később akár generációsan is folyamatosan nehézségeket fognak okozni a leszármazottakban. Ezért nagyon fontos gyógyítani ezeket a sérüléseket, hogy a családi lélek kiegyenlítődjön, ismét harmóniába kerüljön.
Családállítás és pszichodráma: hasonlóságok és különbségek
Hasonlóságok
- Mindkettő alapvetően csoportban dolgozik, de van lehetőség egyéni állításra és pszichodráma foglalkozásra is.
- Mindkettő esetében kiválasztunk embereket, akik a családunkat, környezetünket képviselik. A pszichodrámában szereplőknek, a családállításban képviselőknek hívják őket.
- Mind a pszichodráma, mind pedig a családállítás egy előzetes interjúval, beszélgetéssel indul, ahol megnézzük, mivel érkezett az állító (családállítás) vagy a protagonista (pszichodráma).
Különbségek
- A pszichodráma leginkább személyiségfejlesztő módszer, míg a családállításban a generációsan hozott mintákkal, sérülésekkel, hitrendszerekkel dolgozunk.
- A családállításban résztvevők a morfogenetikus mezőre hangolódnak, és onnan hívják le az információkat, amelyek vezetik a képviselőket. A pszichodráma protagonistája maga játssza el a szerepeket, tehát minden információ belőle érkezik. Utóbbinál főleg lenyomatokról van szó.
- A családállítás végére a morfogenetikus mezőben a rend visszaállítása a cél, hogy ezáltal a lélek tisztuljon, és önmagaként létezhessen tovább. A pszichodrámában viszont a protagonista a saját élete feletti kontrollt, a lelki megnyugvást és harmóniát keresi, tehát nem történik a családi rendszerre vonatkozóan kiegyenlítés.
Ha érdekel a családállítás, nálam bábos család- és rendszerállításon vehetsz részt egyénileg, ahol a megoldásfókuszú coaching és a Hellinger-féle családállítás integrációjával találkozhatsz.